Zdarzają się w historii społeczeństw postacie skupiające w sobie najszlachetniejsze cechy narodu, postacie-wzorce, które można stawiać kolejnym pokoleniom za niedościgły przykład. Taką osobą - ponad wszelką dyskusję i ponad wszelkie podziały - jest rotmistrz Witold Pilecki. To wielki honor i zaszczyt, że tak znacząca postać jest patronem Zespołu Placówek Oświatowych w Krasocinie.

   13 V 2017 r. w Warszawie odsłonięto pomnik bohaterskiego rotmistrza. W ceremonii wzięła udział rodzina - córka Zofia Optułowicz-Pilecka, syn Andrzej Pilecki, wnuczki, prawnuki oraz liczni mieszkańcy Warszawy. Władze państwowe reprezentowali: wicepremier Mateusz Morawiecki, posłowie i senatorowie, przedstawiciele ministerstw i organizacji. Nie zabrakło samorządowców, kombatantów, harcerzy i przebranych w historyczne mundury rekonstruktorów. Z różnych stron Polski przybyły poczty sztandarowe szkół imienia Witolda Pileckiego. Zespół Placówek Oświatowych w Krasocinie reprezentowała dziewięcioosobowa delegacja uczniów gimnazjum pod opieką dwójki nauczycieli. Gospodarzami uroczystości byli: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walc i burmistrz  Żoliborza Krzysztof Bugla. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

   Nowo odsłonięty pomnik ma formę potężnej sześciennej bryły, rozłupanej od środka. Ze szczeliny wyrywa się postać rotmistrza Pileckiego, który pociąga za sobą cienie innych żołnierzy niezłomnych. Z boku wyryto inskrypcję opisującą najważniejsze czyny rotmistrza.