„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”.

Albert Einstein.

       Po raz kolejny uczniowie gimnazjum z Krasocina mieli okazję zgłębiać wiedzę w  nietypowych i atrakcyjnych warunkach. W nocy z 19 na 20 maja grupa 29 uczniów uczestniczyła w „Nocy wyobraźni”, poświęconej tajnikom fizyki, astronomii i języków obcych. Na gimnazjalistów czekało sporo atrakcji. Od 1900 do 200 w nocy za pomocą profesjonalnych teleskopów obserwowali ciała niebieskie, pod opieką pracownika naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Pana Marcina Drabika.

 

Pierwszym punktem badań astronomicznych było wyznaczenie kierunku północnego w celu właściwego skalibrowania urządzeń obserwacyjnych. Możliwość obserwacji zachodu słońca okazała się dla uczniów zaskoczeniem, gdyż do tej pory uważali, że jest to niemożliwe, a nawet niebezpieczne dla wzroku. Zanim możliwe było obserwowanie kolejnego ciekawego obiektu kosmicznego - Jowisza - uczniowie pod opieką pani Beaty Bartosik wykonali barwne kartki na zbliżający się Dzień Matki. Ogrom radości, który można było zaobserwować podczas wspólnej pracy napawał motywacją do dalszej zabawy. Około godziny 2130 uczestnicy zajęć wrócili na boisko szkolne. Dzięki trzem profesjonalnym teleskopom ukazał im się Jowisz wraz ze swoimi czterema księżycami. Radość uczniów na widok tego obiektu astronomicznego była duża, gdyż do tej pory mogli tę planetę oglądać tylko w książkach lub mediach. Pełni entuzjazmu po udanych obserwacjach uczniowie zabrali się do pałaszowania pizzy, która stała się tradycyjnym posiłkiem nocnych zajęć w naszej szkole.

      Kolejnymi atrakcjami nocy były barwne doświadczenia, badające właściwości cieczy i ciał stałych wykonywane przez panią Monikę Jamróz-Ziętal oraz podchody językowe, podczas których gimnazjaliści rozwiązywali zagadki w językach niemieckim, angielskim oraz z dziedziny fizyki. Po doświadczeniach fizycznych rozegrano „intelektualne podchody”. Uczniowie pracowali w czteroosobowych grupach. Do zdobycia mieli 24 stacje, które tworzyły hasło „Nocleg w szkole z Einsteinem”. Poszczególne stacje umiejętnie ukryte w ciemnych korytarzach szkoły przez panią Aleksandrę Wdowiak zawierały zagadki zróżnicowane pod względem trudności. Podchody zakończyły się ostatnią już obserwacją nieba. Tym razem uczniowie zobaczyli Saturna, otoczonego pięknymi pierścieniami.

      Noc w szkole to doskonała okazja do głębszej integracji, przełamywania barier, umacniania więzi i lepszego poznania wychowanków przez nauczycieli. Zabawy były tak pomyślane i zaplanowane, by pokazać uczniom, że najbardziej owocna jest współpraca i konstruktywne działanie wszystkich osób. Niewielkim nakładem środków można sprawić młodym ludziom przyjemność i pokazać jak w sposób wartościowy i przyjemny spędzić wolny czas.