Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki i pomagaSamorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Krasocinie już drugi rok współpracuje z Fundacją Miśka Zdziśka Błękitny Promyk Nadziei i aktywnie uczestniczy w akcji „Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki i pomaga”. Zbierając plastikowe nakrętki z butelek, kremów, słoików, czy detergentów pomagamy dzieciom chorym, niepełnosprawnym oraz osobom cierpiącym, skrzywdzonym przez los życia, którzy niestety ze względów zdrowotnych, jak i społecznych nie są w stanie normalnie funkcjonować w życiu codziennym. Fundacja „Miśka Zdziśka” sięga po ten Błękitny Promyk Nadziei, który ma trafić i zagrać w ich sercach.

Czytaj więcej...

Szkoła Podstawowa powitała Wiosnę.

Uczniowie Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami powitali wiosnę biorąc udział w zabawie „Zielono mi”. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najbardziej zieloną osobę w pierwszym dniu wiosny. Najlepiej przebrali się nasi najmłodsi uczniowie.

Czytaj więcej...

Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr żyją nam babcie i dziadkowie 100 lat

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Krasocinie ze swoimi babciami i dziadkami. Sala gimnastyczna szkoły wypełniona była po brzegi. Miłość do babci i dziadka wyraziły dzieci piosenką, wierszem i tańcem. Klasy pierwsze zaprezentowały dwa układy taneczne, którymi zachęciły zgromadzonych do wspólnej zabawy. Klasy drugie zaprosiły do rock and rolla, śpiewając rytmiczną piosenkę.

Czytaj więcej...

III miejsce dla klubu 4H Kraski w Konkursie Wojewódzkim klubów 4H

Blisko 20 klubów edukacyjnych 4H z całego województwa odwiedziło 22 XI 2014 r. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Młodzież wzięła udział w konkursie „Projekt upiększenia wsi, w której mieszkam”. W kategorii szkół podstawowych trzecie miejsce zdobył klub „Kraski” z Krasocina. Nagrodą było 200 złotych i piękna kronika.

Konkurs był dwuetapowy. W pierwszym etapie dzieci przedstawiły prezentację swojego pomysłu i recytowały autorski wiersz:

To Krasocin nasza gmina, tutaj mieszka ma rodzina.

Tu do szkoły co dzień śpieszę i się z tego bardzo cieszę.

Tu przyjaciół mam bez liku; Madzia , Gosia no i Krzychu.

Grotę z nimi już zwiedzałam, Święty Michał też poznałam.

Nepomucen jest wspaniały i na wyspie stoi cały.

Chroni nas przed powodziami i innymi zdarzeniami.

Wszystkich do nas zapraszamy, bo wyspę teraz otwartą mamy.

Miejsc ciekawych cała masa, bo to gmina pierwsza klasa.

Drugą część konkursu stanowiła makieta. Dzieci szczególną uwagę zwróciły na wyspę z kapliczką św. Jana Nepomucena na stawie w Krasocinie. Klubowicze pokazali zmiany jakie miałyby zajść w wyglądzie wyspy. Pomysłem dzieci jest to, żeby kapliczka powróciła do stanu pierwotnego, po nieudolnie przeprowadzonej renowacji. Na konkursowej makiecie wyspa jest ogólnodostępna, połączona z lądem stałym drewnianym mostkiem. Kapliczka jest odsłonięta, drzewa znajdują się na brzegach wyspy. Ozdobą wyspy są latarnie i ławeczki.

Opiekunkami klubowiczów podczas konkursu były panie: Justyna Marcinkowska i Małgorzata Łata.

ZABAWA ANDRZEJKOWA

27 listopada klasy Ia i Ib z wychowawczyniami zorganizowały wróżby andrzejkowe i dyskotekę. Przez cały dzień towarzyszyły nam różnorodne wróżby – wróżby przepowiadające przyszłość, których nie należy traktować zbyt poważnie, choć nie wykluczone, że mogą się spełnić.

Wróżby były przeplatane pląsami i tańcami przy muzyce. Najwięcej radości i uśmiechu na twarzach dzieci wywołał tort przygotowany przez babcię jednego z uczniów(tort był pyszny). Wszystkie dzieci zaproszono na słodki poczęstunek.

Panie wychowawczyni zorganizowały wiele zabaw i konkursów, w których chętnie uczniowie brali udział. Zabawy, radości było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny „BAL ANDRZEJKOWY”. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni się im to, co sobie wywróżyli.

M. Pyka

        W ubiegłym tygodniu Szkoła Podstawowa w Krasocinie gościła Hiszpana Jose Antonio Morena Alvareza, koordynatora międzynarodowego projektu „Workcamp”. Wizytę poprzedziło podpisanie umowy o współpracy między Włoszczowskim Towarzystwem Historycznym a Stowarzyszeniem „Jeden Świat” z Poznania. Owocem porozumienia będą bezpłatne dwutygodniowe zajęcia dla trzydzieściorga dzieci z Krasocina w wieku 9 -12 lat. W okresie od 12 do 26 lipca wolontariusze z Hiszpanii, Austrii, Tajwanu i Australii, wspomagani przez miejscowe nauczycielki języków obcych, poprowadzą w języku angielskim zajęcia artystyczne, sportowe i językowe, oraz towarzyszyć będą dzieciom w wycieczkach do Kielc, Tokarni i na Święty Krzyż. Wolontariusze zamieszkają w szkole w Krasocinie, a z dziećmi i młodzieżą będą spędzać popołudnia i weekendy. Ważnym elementem projektu będą spotkania z lokalną społecznością, w czasie których mieszkańcy poznają kulturę, historię i obyczaje krajów, z których przybędą goście, a wolontariusze będą mieli możliwość poznać nasze tradycje, kuchnię, oraz uroki Ziemi Świętokrzyskiej.

Czytaj więcej...

    Dominik Młyńczak, uczeń klasy VI B, reprezentował Szkołę Podstawową w Krasocinie w wojewódzkiej olimpiadzie ,,Zrozumieć Świat”, która odbyła się 5 kwietnia 2014 r. w Krzemionkach Opatowskich. Zajął w niej 2 miejsce i zakwalifikował się do etapu ponadregionalnego. Uczestnicy olimpiady musieli rozwiązać test składający się z szesnastu pytań z matematyki, przyrody i informatyki oraz pięć zadań otwartych. W ubiegłym roku Dominik również zajął 2 miejsce w tym konkursie. To efekt ciężkiej i wytrwałej pracy ucznia i jego nauczycieli podczas zajęć pozalekcyjnych, zorganizowanych w ramach unijnego projektu ,,Zrozumieć Świat”.

    Olimpiada ponadregionalna zostanie rozegrana 17 i 18 maja w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Życzymy Dominikowi sukcesu.

Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych zatytułowany „Święta z Kolędą”

     Dnia 17.12.2013r. odbył się Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych w Zespole Placówek Oświatowych w Krasocinie, zorganizowany przez wychowawczynie świetlicy szkolnej: p. R. Pasińską, p. K. Zasadę, p. Zofię Skrzypek.

Czytaj więcej...

Zlot Szkół Promujących Zdrowie.

        27września 2013 r. uczniowie Zespołu Placówek oświatowych w Krasocinie wraz z dyrektorem Krzysztofem Jasiowskim i opiekunami brali udział w Zlocie Szkół Promujących Zdrowie w województwie świętokrzyskim. Uroczyste otwarcie miało miejsce w sali koncertowej sanatorium Marconi w Busku-Zdroju. Wręczone zostały tam certyfikaty szkołom promującym zdrowie. Ponadto wysłuchano prelekcji pt. "Zdrowe wybory – zdrowe życie". Odbył się tez ciekawy występ artystyczny. Wszyscy dostali świeże jabłka. Należy nadmienić, że gimnazjum publiczne, szkoła podstawowa oraz przedszkole samorządowe w naszej szkole posiadają Certyfikaty ,,Szkoła Promująca Zdrowie".

       Następnie wszyscy udali się do Pacanowa do Europejskiego Centrum Bajki. Odbyły się tam warsztaty profilaktyczne oraz zwiedzono centrum bajki, którego funkcją jest uczyć poprzez zabawę. W skład kompleksu wchodzi budynek, który otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Wizyta w Europejskim Centrum Bajki była prawdziwą podróżą w krainę marzeń i snów. To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości wśród dzieci, ale także dorosłych. Kolejną atrakcją była wystawa pt. "Bajkowy świat". Miała ona charakter interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Odwiedzając ECB dzieci i dorośli znaleźli się w wyśnionej bajce pełnej kolorów i niespodzianek.

 

      Po całym dniu wracaliśmy do Krasocina pełni wrażeń z nadzieją na powrót do tych wspaniałych miejsc.

Małgorzata Łata

Spotkanie z Tadeuszem Chudeckim

               Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Krasocinie, którego gościem był aktor serialu "M jak miłość”, reżyser programów telewizyjnych, tłumacz i autor książek podróżniczych - Tadeusz Chudecki.

Uczniowie dowiedzieli się, że zwiedził on 104 kraje i zna jedenaście języków, co opisał w swoich książkach bogato podkreślając piękno europejskich zabytków. Podróżnik twierdzi, iż bariera językowa nie powinna przekreślać realizacji marzeń o podróżach.

Przekonywał także, że wcale nie trzeba być milionerem, aby móc zwiedzać najciekawsze miejsca świata, a samo podróżowanie może być tanie i fascynujące. Spotkanie uatrakcyjniła prezentacja zdjęć z odbytych przez niego podróży. Opowiadał również, o swojej grze aktorskiej, nie tylko w telewizji, ale także w teatrze. Zdradził też, że jego ulubioną postacią bajkowa jest Kubuś Puchatek, w którą nawet na moment się wcielił, wzbudzając entuzjazm zgromadzonych uczniów.

 

           Po skończonej prezentacji uczestnicy spotkania otrzymali książki z autografem autora oraz zrobili pamiątkowe zdjęcie. Spotkania w Krasocinie z Tadeusz Chudecki na długo pozostanie w naszej pamięci.

Spotkanie z Krzysztofem Petkiem – autorem powieści sensacyjno - przygodowych

„Młodzi ludzie chcą czytać. Ale żądają książek tak współczesnych, jak oni sami, opowiadających o nich, ich środowisku, świecie, który znają, ich szkole, ich podwórku, ich lesie. Czas na takich autorów!” Z twórcą takich właśnie książek spotkali się w środowe popołudnie, 11 września 2013r., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy uczniowie klas szóstych naszej szkoły. Gościem spotkania był człowiek, który w żadnej mierze nie mieści się w typowych wyobrażeniach dotyczących pisarza. Krzysztof Petek, bo o nim mowa, nie tylko pisze, ale penetruje jaskinie, skacze ze spadochronu, nurkuje, zgłębia tajniki kung - fu, prowadzi szkoły przetrwania i warsztaty dziennikarskie

.mt_gallery:Spotkanie z Petkiem„ Nie przyjeżdżam Wam robić krzywdy, a nudzenie jest równoznaczne z krzywdzeniem rozmówców. Porozmawiajmy więc o wielu ciekawych rzeczach”- zaczyna… I rzeczywiście w czasie tego spotkania adrenaliny nie brakuje! Jest wizyta w Amazonii, na Kamczatce, w Gruzji, jazda samochodem po bezdrożach  Syberii. Krzysztof Petek nie znosi błogiego lenistwa, jego pasją są wyprawy w niezwykłe regiony świata. Współpracował  z odkrywcą źródeł Amazonii - Jackiem Pałkiewiczem, z którym zwiedził najbardziej niedostępne rejony południowoamerykańskiej selwy. Takich wypraw ma na swoim koncie ponad 300. W terenie spędził 3 lata, o każdej porze roku. Jego powołaniem jest survival oraz dzielenie się zdobytymi umiejętnościami z innymi. „ Mroczny labirynt”, „Czarna walizka”, „Ostatnia zagadka”, „Tajemnica deszczowej nocy”, „Gra w trzy karty” to tylko nieliczne tytuły jego książek,  w które wplata bogate doświadczenia zdobyte podczas podróży. Współpracuje z Wydawnictwem Siedmioróg, Ossolineum, Agencją WORD PRESS. Jest też członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji - Poeci Bez Granic.

        Uczniowie przez dwie godziny słuchali z zapartym tchem dynamicznej opowieści o powstawaniu książek, sposobie pisania, źródłach inspiracji i warsztacie dziennikarskim pisarza. Autor, swoją pasją i zaangażowaniem, aktywnością w wielu dziedzinach, autentycznością  przekazu, niezwykłym humorem i anegdotami zjednał sobie serca wielu szóstoklasistów.mt_gallery:Spotkanie z PetkiemTemperatura spotkania cały czas była wysoka, a wzrosła jeszcze bardziej, w momencie eksponowania przez Pana Krzysztofa, z udziałem naszego kolegi, elementów sztuk walki kung - fu. Młodzież chwilami odnosiła wrażenie, że oto ma do czynienia z Agentem 007, dlatego na koniec tak chętnie ustawiała się w kolejce po autografy i pozowała do zdjęć z pisarzem. 

Autor artykułu i zdjęć - Lena Łaskawska - Wolny. 

„Kochane Pierwszaki”

     16 IX 2013 r. w Wiślicy odbyła się VI edycja przedsięwzięcia edukacyjno - profilaktycznego „Kochane Pierwszaki”, zorganizowanego przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Wojewodę Świętokrzyskiego, Diecezję Kielecką i Komendę Wojewódzką Policji.

      Spotkanie uczniów klas pierwszych miało na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kształtowanie umiejętności i nawyków bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Ogółem w uroczystości wzięło udział 1500 uczniów. Gminę Krasocin w Wiślicy reprezentowały dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Krasocinie oraz pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Mieczynie.

     W czasie wspólnej zabawy dzieci mogły pogłębić wiedzę praktyczną na temat zagrożeń wypadkami drogowymi, przewidywania skutków zabaw w pobliżu jezdni. Funkcjonariusze policji praktycznie uczyli jak bezpiecznie zachować się w ruchu drogowym, zaprezentowali też specjalistyczny sprzęt policyjny oraz tresurę psów. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Marta Strzeszkowska wraz z zespołem. Przez kilka godzin plac w wiślickim ośrodku sportowo-rekreacyjnym rozbrzmiewał muzyką i spontanicznym śpiewem pierwszaków.

      Następnie korowód pierwszoklasistów prowadzony przez policyjne motocykle, Koziołka Matołka z Pacanowa oraz Panią Kurator Małgorzatę Muzoł powędrował do Bazyliki Narodzenia NMP w Wiślicy. W bramie świątyni dzieci witał Ksiądz Biskup Marian Florczyk, proboszcz parafii ks. Wiesław Stępień i wikariusz ks. Rafał Kupczyk – wychowanek szkoły w Krasocinie. Ksiądz Biskup poświęcił dzieciom tornistry i przybory szkolne oraz opowiedział o historii Bazyliki. Uczniowie otrzymali zawieszki odblaskowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski i „Bilety do szkoły” w formie zakładki do książki przekazane przez Wydawnictwo „Jedność”. Napoje i słodki poczęstunek dzieciakom zapewnili Prezes Uzdrowiska Busko Zdrój, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz dyrektor ZPO w Krasocinie.

Akcja „Walczymy z nadwagą i korygujemy wady postawy ciała poprzez zabawy w wodzie”

     Nadwaga, otyłość i wady postawy to główne problemy zdrowotne dzieci w wieku szkolnym. Jak zatem uchować dziecko od nadwagi i otyłości? Jak korygować  wady postawy wśród dzieci? Szkoła Podstawowa w Krasocinie podjęła walkę z tymi problemami. Od września  2013 roku uczniowie klas IV - VI uczestniczą w cyklicznych zajęciach ruchowych w wodzie na krytej pływalni Nemo we Włoszczowie.

      Woda korzystnie wpływa na przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, ponieważ odciąża kręgosłup oraz sprzyja rozluźnieniu mięśni. Taka forma ruchu nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również wspaniale działa na psychikę: odpręża i uspokaja. Zajęcia na pływalni cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ są połączeniem przyjemności, jaką dają zabawy w wodzie z doskonaleniem umiejętności pływania i działaniem terapeutycznym - korekcja wad postawy. Ci, którzy pływają, mniej chorują oraz są uodpornieni na przeziębienia. Organizatorka akcji pani Iwona Świerczyńska - Wrona i opiekunowie pani Elżbieta Świerczewska - Bała i pan Przemysław Paul składają podziękowania rodzicom za współpracę i umożliwienie dzieciom udziału w zajęciach.